"Buldog francuski"Niewielki molos
Masa ciała buldoga francuskiego waha się od 8 do 14 kg, wysokość w kłębie wynosi między 25 - 35 cm. Krępa sylwetka, rozbudowane mięśnie i mocny kościec sprawiają, że buldogi francuskie przypominają zmniejszoną wersję wielkich molosów. Masywny wygląd buldoga zaskakująco współgra z energicznym temperamentem i łagodnym usposobieniem. buldożek3


Wygląd ogólny
Głowa:

Duża, szeroka i graniasta, skóra powinna tworzyć fałdy i zmarszczki. Część twarzowa krótka szeroka, płaska, kufa pokryta symetrycznymi fałdami.

Czaszka: szeroka, prawie płaska, czoło bardzo wypukłe.
Stop: wyraźnie zaznaczony.
Nos i szczęka: szeroki, zadarty.Wargi grube, czarne, szczęki szerokie, kwadratowe, potężne, lekki przodozgryz.
Oczy: Okrągłe, dość duże, nieco wypukłe, ciemne. Brzegi powiek bezwzględnie czarne.
Uszy: Noszone prosto, średniej wielkości szerokie u nasady i zaokrąglone na końcu.

Tułów:
Krępy i muskularny.

Grzbiet: szeroki o linii wznoszącej się łagodnie aż do okolicy lędźwi.
Lędźwie: krótkie i szerokie. Brzuch i boki podciągnięte, ale nie podkasane.
Klatka piersiowa: cylindryczna i głęboka, żebra beczkowate.
Szyja: krótka, bez wiszącego podgardla.

Kończyny:


Kończyny przednie: krótkie i muskularne.
Kończyny tylne: nieco dłuższe od przednich.
Zad: ścięty.
Łapy: okrągłe, zwane "kocimi", lekko skręcone na zewnątrz.

Ogon:

Naturalnie krótki, gruby u nasady, prosty lub skręcony, zwężający się ku końcowi.

Szata:


Włos: sierść krótka, gęsta, błyszcząca i gładka.
Umaszczenie: Jednolita barwa płowa, pręgowana lub nie, znaczenia w niewielkiej ilości, płowy pręgowany lub nie, ze średnią lub przeważającą ilością znaczeń. Wszystkie odcienie koloru płowego są dopuszczalne, od czerwieni do kawy z mlekiem. Psy całkowicie białe są klasyfikowane jako "płowy pręgowany z dominującą ilością znaczeń".

Wzrost:

Idealna wysokość:
25-35cm
Masa ciała:

8 – 14kg


Wyróżniający wygląd
W wyglądzie buldoga francuskiego największą uwagę przykuwa charakterystyczna głowa: dość ciężka i kwadratowa czaszka, płaski pysk, wyraziste, okrągłe oczy oraz duże stojące uszy. W efekcie buldog sprawia wrażenie psa energicznego, inteligentnego i ciekawskiego.

Mały pies o wielkim sercu
Buldog francuski silnie przywiązuje się do opiekuna, któremu pozostaje niezwykle oddany. Osławione wesołe usposobienie i ogromna radość życia sprawiają, że buldog jest cenionym psem rodzinnym. Ten uroczy pies uwielbia zabawy i nigdy nie brakuje mu pomysłów, by być w centrum uwagi.

Brachycefaliczna budowa i przodozgryz
Buldog francuski jest przykładem psa o brachycefalicznej budowie. Cechą bardzo charakterystyczną psów tego typu jest bardzo krótka, kwadratowa głowa oraz szeroki, spłaszczony pysk z lekkim przodozgryzem. Widać to dokładnie patrząc na głowę psa z boku. buldożek4
buldożek5 Krótka czaszka (długość odpowiada szerokości) i przodozgryz (żuchwa dłuższa od szczęki i nieco uniesiona) są znamiennymi cechami budowy buldogów francuskich. Właściwości te są jednak przyczyną problemów z uchwyceniem krokieta oraz zbyt szybkiego tempa jedzenia ze skłonnością do połykania karmy bez rozgryzania.

buldożek6


Sapanie i chrapanie
U buldogów francuskich często obserwuje się sapanie, chrapanie, skłonność do utraty tchu i słabą wytrzymałość fizyczną. Wszystkie te cechy wynikają ze szczególnej budowy górnych dróg oddechowych i mogą się nasilać w przypadku wysokich temperatur, stresu oraz u starszych psów. Choć są typowe dla rasy, to mogą w pewnym stopniu wpływać na pogorszenie samopoczucia psa.
Utrzymujące się przez dłuższy czas chrapanie i świszczący oddech mogą być powodem do niepokoju. W przypadku nasilenia się objawów konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.


Unikanie stresu
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem należy w miarę możliwości unikać sytuacji mogących powodować stres u psa.

Umiarkowana aktywność fizyczna
Zachowanie pięknie umięśnionej sylwetki buldoga francuskiego wymaga regularnych ćwiczeń. Zalecane są raczej energiczne spacery niż intensywne biegi i skoki, mogące nadmiernie obciążać stawy psa. Chociaż pływanie jest bardzo dobrą formą aktywności dla psa, to buldogi francuskie raczej nie należą do dobrych pływaków.
Buldogi bardzo źle znoszą wysoką temperaturę, dlatego w upały nie należy ich forsować, lecz zapewnić chłodne, spokojne miejsce do odpoczynku oraz świeżą, chłodną wodę do picia.


Opieka i higiena

Sierść
Pielęgnacja sierści buldoga francuskiego nie wymaga dużego wysiłku.
buuldożek


Etapy wzrostu włosa
Wzrost włosa można podzielić na trzy fazy. Pierwsza z nich to faza anangenowa: komórki intensywnie dzielą się, a włos się wydłuża; kolejna to faza katagenowa, zwana również fazą przejściową, kiedy włos przestaje już rosnąć, ale jeszcze nie wypada. Ostatnia to faza telogenowa czyli faza spoczynku, kończąca cykl życia włosa:, stary włos wypada i na jego miejsce zaczyna rosnąć nowy. Proces odnowy włosa jest cykliczny, uzależniony od wielu różnych czynników: długości dnia, zmian temperatur, diety, stresu, równowagi hormonalnej, a także uwarunkowań genetycznych i rasowych.
W naszej strefie klimatycznej sierść u psów zazwyczaj rośnie intensywnie wiosną (okrywa letnia), po czym jesienią jest zastępowana przez znacznie gęstszą okrywę zimową. U psów mieszkających w domu linienie często jest regularne przez cały rok.
włos


Wrażliwa skóra
Buldogi francuskie mają skłonność podrażnień skóry, często związanych z alergią kontaktową czyli nadwrażliwością układu odpornościowego, gwałtownie reagującego na nieszkodliwe czynniki (pyłki, roztocza, itp.). roztocza


Fałdy skórne
Fałdy skórne na pysku buldoga francuskiego narażone są na ryzyko wystąpienia infekcji skórnych. Dzieje się tak dlatego, że fałdy nie pozwalają na swobodne odparowywanie ciepła i wilgoci tworząc w ten sposób doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Codzienna profilaktyka polega na starannej pielęgnacji tych wrażliwych okolic.
Sebum (łój) to tłusta wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe tworząca na sierści wodoodporną warstwę ochronną. Na powierzchni skóry, w łoju zaczynają namnażać się bakterie wytwarzające enzym o nazwie lipaza, który z kolei uwalnia kwasy tłuszczowe o właściwościach przeciwbakteryjnych.
buldożekk


Pielęgnacja sierści i skóry
Dbanie o krótką sierść buldoga francuskiego nie jest trudne. Regularne szczotkowanie przy użyciu rękawicy masującej lub gumowej pozwoli usunąć wypadające włosy, poprawi też ukrwienie skóry. Wiele psów bardzo lubi takie zabiegi. Należy pamiętać o oczyszczaniu okolic odbytu (zabrudzenie sierści kałem) oraz fałdów skórnych.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpanie psa. Do kąpieli należy psa przyzwyczaić. Częstotliwość kąpieli zależy od pory roku oraz warunków w jakich przebywa pies. Do pielęgnacji sierści należy używać wyłącznie szamponu dla psów, odpowiedniego do wieku psa i typu sierści. Po kąpieli psa trzeba dokładnie wytrzeć i zabezpieczyć przed chłodem i przeciągami.


Higiena na co dzień
Konieczne jest zachowanie właściwej higieny skóry, oczu, uszu oraz zębów.

Fałdy skórne
Kilka razy w tygodniu zaleca się oczyszczanie fałdów skórnych. Lekarz weterynarii wyjaśni jak dokładnie należy to zrobić. Po oczyszczeniu i starannym wysuszeniu fałdy można nasmarować np. wazeliną.

Oczy
oko W razie potrzeby można przemywać okolice oczu psa używając do tego celu specjalnego płynu okulistycznego (do nabycia w lecznicy weterynaryjnej). Roztworem do przemywania zwilżamy obficie gazik i przemywamy w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. O konieczności takiej pielęgnacji lepiej zawsze porozmawiać z lekarzem weterynarii. Nie wolno samodzielnie stosować żadnych kropli ani maści, wiele przypadków zapalenia spojówek jest właśnie bezpośrednim skutkiem nadużywania preparatów do oczu. Do czyszczenia oczu nie wolno stosować zwykłej wody, bowiem ma ona niewłaściwy odczyn pH. W razie pojawienia się wydzieliny, zaczerwienienia czy świądu w okolicy oczu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.


Uszy
<ucho Powinno się regularnie sprawdzać stan uszu. Najlepiej w czasie wizyty w lecznicy poprosić lekarza weterynarii, aby pokazał prawidłowy sposób czyszczenia uszu psa i w razie potrzeby zalecił specjalny preparat do pielęgnacji.
Zbyt częste czyszczenie.
Zdrowe uszy nie wymagają częstego czyszczenia; zdecydowanie wystarczy zwykłe przetarcie wewnętrznej części płata usznego, gdzie normalnie zbiera się wydzielina.


Choroby kanału słuchowego
Drapanie uszu, unikanie ich dotykania, potrząsanie lub przechylanie głowy na jedną stronę mogą być objawami schorzeń uszu i wymagają konsultacji z lekarzem. Podobnie należy postąpić w przypadku nadmiernej ilości lub intensywnego zapachu wydzieliny, pojawienia się płynu surowiczego lub ropy w uszach.

Zęby
Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest bardzo ważne dla zdrowia psa. Właściwe postępowanie pozwoli zapobiegać pojawieniu się przykrego zapachu z pyska oraz odkładaniu kamienia nazębnego.

Uzębienie psa
zęby

Uzębienie dorosłego psa składa się z 42 zębów stałych, natomiast u szczeniąt to 32 zęby mleczne. Zęby mleczne zaczynają wypadać około 4 miesiąca życia a pełne uzębienie stałe pojawia się około siódmego miesiąca życia. Czasami zdarza się, że mleczaki utrzymują się jeszcze przez jakiś czas po tym, jak pojawiły się zęby stałe. W takim przypadku lekarz weterynarii zdecyduje o konieczności usunięcia przetrwałych zębów mlecznych.


Higiena jamy ustnej:
  • Szczotkowanie psu zębów codziennie, przy użyciu specjalnej szczoteczki oraz pasty przeznaczonej dla psów.
  • Podawanie psu specjalnie opracowanych gryzaków, które redukują odkładanie się kamienia nazębnego
  • Sucha karma: specjalny kształt i tekstura karmy wspomagają oczyszczenie zębów, a dodatkowe składniki hamują odkładanie kamienia nazębnego.
  • Jeśli kamień nazębny już się uformował jedynym skutecznym sposobem usunięcia go jest zabieg w lecznicy weterynaryjnej (w znieczuleniu ogólnym).
  • Kamień nazębny wywołuje bardzo bolesne zapalenie dziąseł, co z kolei może pociągnąć za sobą spadek apetytu, wystąpienie infekcji innych narządów oraz utratę zębów.


Jeśli masz jakieś pytania, to napisz do mnie
Anna Śnioszek